Od 2007 roku wspieram Polaków w edukacji o tematyce inwestycyjnej realizując jedną z moich pasji czyli edukację finansową (wykłady na uczelniach, konferencjach). Jako redaktor portali wiedzowych oraz bloger poruszam tematykę aktualności rynku finansów osobistych i matematyki finansowej.
Najbardziej znany będę jako współzałożyciel portalu Opiekun Inwestora (tematyka funduszy inwestycyjnych) oraz autor kultowego w tej branży szkolenia ?Fundusze To Nie Lokata? ? które w formie całodniowych warsztatów przeprowadziłem ponad 250 razy w latach 2009-2016. Czasem określany jestem ?pogromcą mitów inwestowania? ponieważ mówię o finansach i inwestycjach 'jak jest? a nie to co wielu chciałoby usłyszeć. Po moich artykułach i wystąpieniach w mediach wybuchła 'afera Kwartalnych Zysków? ? jednego z 'dziwnych? produktów inwestycyjnych w który duże sieci pośrednictwa finansowego wmanipulowały dziesiątki tysięcy inwestorów.
Jestem Certyfikowanym Doradcą Finansowym EAFP ? więcej informacji na ten temat oraz mojej współpracy z organizacjami branżowymi (EAFP, FECIF, MDRT) na rzecz rzetelnego doradztwa finansowego w Polsce przeczytasz na tej stronie.
Prowadzę wykłady i autorskie szkolenia
W latach 2009-2015 przeprowadziłem ponad 250 całodniowych (czasem 2-dniowych) autorskich szkoleń ?Fundusze To Nie Lokata? o praktycznych zasadach inwestowania na rynku funduszy inwestycyjnych. Szkolenia realizowałem w kilkunastu miastach.
To, mogę śmiało powiedzieć: kultowe szkolenie ? było prawdopodobnie jedynym szkoleniem z praktycznego inwestowania w fundusze na którym była praktyczna wiedza ? zamiast sprzedaży produktów inwestycyjnych?.
Kilka razy prowadziłem zajęcia na szkoleniach Europejskiej Akademii Planowania Finansowego przygotowującym do certyfikatu European Financial Consultant / Guide.
Dedykowaną wersję szkolenia o inwestowaniu zrealizowałem dwukrotnie dla Aviva Polska, kilka razy występowałem też na uczelni ASBIRO.
Przez lata mojej obecności na rynkach finansowych wiele razy wspierałem swoimi wystąpieniami i nagrodami konferencje studenckie i festiwale przedsiębiorczości.
Tematyka wykładów to najczęściej inwestowanie, ale też moje dwa autorskie wystąpienia motywacyjne dla studentów.
Dumnie wspierałem projekt Alternatywnych Lekcji Przedsiębiorczości prowadząc kilka razy zajęcia motywacyjne dla maturzystów ? w ramach projektu zorganizowanego przez Kamila Cebulskiego kilkunastu przedsiębiorców przeszkoliło w 2009 roku około ? 12% maturzystów w Polsce (dokładnie 57 tys maturzystów z 326 szkół na 1642 wykładach).
Wykłady na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu
W ostatnich 2 latach studiów prowadziłem już pierwsze zajęcia dla studentów jednocześnie działając w projektach Katedry Informatyki Ekonomicznej profesora Abramowicza na obecnym Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. To były pierwsze wystąpienia, artykuły na konferencje (Business Information Systems) w tym publikacja w jednym z wydawnictw Springer Verlag. Po latach wróciłem na tą uczelnię ? jako wykładowca studiów podyplomowych?
Od 2016 roku wykładam dwa przedmioty (w tym jeden kończący się egzaminem) na corocznych edycjach Podyplomowych Studiów Bankowość i Doradztwo Finansowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Celem Studium jest przekazanie słuchaczom wiedzy teoretycznej i praktycznej z 2 obszarów tematycznych ? Bankowości i Doradztwa finansowego. Program studiów we wskazanych obszarach spełnia europejskie standardy określone przez Związek Banków Polskich na Europejski Certyfikat Bankowca ECB EFCB 3E w przypadku modułu Bankowość oraz Europejską Federację Doradców Finansowych EFFP Europa (European Federation of Financial Professionals) w Bad Homburg (Niemcy) za pośrednictwem Europejskiej Akademii Planowania Finansowego (EAFP) na certyfikat Europejskiego Asystenta Finansowego (EFG?, European Financial Guide) w przypadku modułu Doradztwo finansowe.
Więcej informacji na stronie uczelni.
Wykłady na konferencjach branżowych
Kilkukrotnie byłem zapraszany jako prelegent na branżowe konferencje ? głównie dotyczące rynku funduszy inwestycyjnych. Organizatorzy zawsze przygotowywali dla mnie rolę 'przedstawiciela środowiska indywidualnych inwestorów?.
Oczekując poruszenia trudnych tematów ? i często polemiki z wykładami producentów produktów inwestycyjnych.
Tytuły tych wystąpień mówić będą same za siebie?
- ?Quo Vadis inwestorze indywidualny? (Co może zrobić branża finansowa a co musi zrobić inwestor indywidualny.) Fund Industry Summit 2018
- ?Implementacja dyrektywy UCITS IV? FIS Summit 2017
- ?Jak oferować produkty inwestycyjne? ? warsztaty na temat rzetelnego podejścia do informowania o produktach inwestycyjnych w ramach
Scena międzynarodowa
- W 2020 roku prowadziłem wykład z 'nowego podejścia do finansów osobistych? na zaproszenie MetLife Hungary.
- Dwukrotnie wspierałem wykładami inicjatywę The Financial Manifesto z Londynu
- Jako jedyny Polak zrealizowałem kilka wystąpień na kongresach MDRT (Million Dollar Round Table). Prezentacje prowadziłem dwukrotnie w Vancouver, Los Angeles (w ramach sesji MDRT Speaks występowałem przed 15. tysięczną publicznością?) oraz dwukrotnie w Miami.
Członkostwo w organizacjach branżowych
Jestem członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji (EAFP, FECIF ) a w ramach MDRT (Million Dollar Round Table) jako jedyny doradca z Polski otrzymałem blisko 10 razy tytuł Top Of The Table MDRT.
Blogi artykuły i wystąpienia w mediach
W prawie 20 latach obecności na rynku finansowym nie zliczę wszystkich moich publikacji. Oprócz własnych blogów wiele razy byłem cytowany, udzielałem wywiadów lub pisałem artykuły dla Gazety Wyborczej, Pulsu Biznesu, Giełdy, Parkietu, Gazety Bankowej.
Moje artykuły pojawiały się także w wydaniach specjalnych, magazynach o inwestowaniu (np. Trend, Equity Magazine).
Przez 2 lata miałem swój własny blog ekspercki na stronach internetowych Wyborcza.biz.
Kartka z historii ? wrzesień 2007
We wrześniu 2007 roku (przed krachem w 2008r) w wywiadzie video przypominałem, że funduszami trzeba zarządzać.
Fundusze to nie lokata ? jednak większość inwestorów słyszała jakże wygodne sprzedażowo hasła: wpłać i zapomnij, w długim okresie świetnie zarobisz?
We wrześniu 2021 roku ? po 14 latach od tego wywiadu indeks WIG20 ciągle traci 30%?
Kto w 2007 roku posłuchał moich porad z wywiadu ? jego pieniądze są mu dziś za to wdzięczne.
Moja ścieżka edukacji
To przede wszystkim studia na Akademii Ekonomicznej (Wydział Ekonomii w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) w doskonałej katedrze Informatyki Ekonomicznej profesora Witolda Abramowicza. Już pod koniec studiów prowadziłem zajęcia i uczestniczyłem w pracach naukowych w katedrze, konferencjach i z pierwszymi publikacjami po konferencji Business Information Systems 1998.
Na przełomie roku 2000 próbowałem przez 2 lata łączyć ówczesną pracę zawodową z pisaniem doktoratu. Ze studiów doktoranckich ostatecznie zrezygnowałem. Tematyka nie była związana z inwestycjami ? ale niemniej skomplikowana: ?Supporting Intellligent Building with information with passive and active sources from Internet?. Było to przedłużeniem mojego zaangażowania w Katedrze Informatyki Ekonomicznej
Mam za sobą jeszcze kilka 2 letnich studiów podyplomowych (tematyka bardziej biznesowa niż inwestycyjna).
Z kolei w tematach branży finansowej to:
- Roczny kurs European Financial Consultant
- Półroczny kurs European Financial Guide
I nieskończona liczba dodatkowych i szkoleń branżowych?
Nie tylko inwestycje i ubezpieczenia
Finanse są moją pasją od czasów końcówki liceum. Wtedy moim 'znakiem rozpoznawczym? była kupowana przed szkołą gazeta codzienna i przeglądanie informacji finansowych. Ale nie samymi inwestycjami człowiek żyje.
- Oprócz podróży po świecie, fascynacji muzyką Smooth Jazz mam jedno nietypowe hobby: zdobywanie szczytów górskich, przełęczy ? rowerem.
- A w ostatnich latach pasją stała się częsta praca w ogrodzie? Coś czego nigdy bym się wcześniej nie spodziewał.
- Więcej informacji na temat moich pasji pozafinansowych znajdziesz na stronie: Remigiusz Stanisławek prywatnie.